8 Aralık 2019

İndesit Buzdolabı Ses Yapıyor

ile regalservisim

İndesit Buzdolabı Ses Yapıyor

İndesit buzdolabı kullanıcılarının genelde yaşadığı sorun ses problemidir. İndesit buzdolabı modellerinde iki adet fan vardır. Yeni tiplerin çoğunda arka fan yoktur. Bunun sebebi ise kullanılan kondanser sisteminin dolabın içinde yer almasıdır. Eğer buzdolabınız gürültülü çalışıyor ise ilk olarak bakılacak yer cihazın fanlarıdır. İki fan da tek tek sökülerek kontrol edilir. Arızalı fan yağlanma ile onarılamaz. Sebebi ise yağ fanın toz toplamasına sebep olur. Sanayi tipi buzdolabı modellerinde bu taktik kullanılabilir. Ama ev tipi dolaplarda yiyeceklerin bozulmaması ve sürekli olarak açılmaması için fan değişimi şarttır.

Fan kontrolünün dışında bakılması gereken diğer bir yer ise buzdolabının ana motorudur. Ana motor içinde iki adet piston vardır. Birinin kırılması soğutmayı çok etkilemez ama cihaz aşırı gürültü yapar. Bu sesten kurtulmak için dolabın motor değişimi şarttır. Eğer ses katlanabiliyorsanız motor komple bozulana kadar kullanmaya devam edin. Fakat dikkat etmeniz gereken eğer dolabınız R600 yani yanıcı gaz kullanıyorsa beklemeden motor değişimi yapılmalıdır. 134 gazı kullanıyorsa gittiği yere kadar kullanabilirsiniz. Bu tercihi ekonomik durumunuza göre kendiniz yapabilirsiniz. En kısa sürede değiştirmeniz her zaman avantaj sağlayacaktır. Peki İndesit buzdolabı motoru tamir olur mu? Maalesef motorlar kapalı kutudur ve onarımı yapılmaz. Yıllardır bu işi yapan bir firma olarak kesinlikle ikinci el motor taktırmanızı tavsiye etmiyoruz. Ayrıca motor değişimi kesin yapılacaksa filtre değişimi de kesinlikle yapılmalı ve cihaza en az 20 dakika vakum yapılmalıdır. R600 gaz motor takıldı ise kesinlikle gramaj ile gazı verilmelidir.

İndesit buzdolabınızda ses problemi var ise arıza tespitini sizde yapabilirsiniz. Ses gelmeye başladığında dolabın üst kapağını açın, eğer ses kesiliyorsa iç fan arızalı. Eğer buzdolabınız dinlenmeye geçtiğinde ses gidiyorsa motorunuz ses yapıyor demektir. Her iki durumda da maalesef sizin çözüm bulmanız mümkün değil. Bu arızalar için bizi arayabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]